Paznokieć wkręcający się – leczenie

Paznokieć wkręcający się – leczenie

Opis przypadku

            Do gabinetu zgłasza się młoda kobieta z problemem wkręcającego się paznokcia. Wkręcanie paznokci nie tylko stanowi problem estetyczny ale i zdrowotny. Wkręcanie się paznokcia rozpoczęło się ok. 3 lat temu. W tym czasie klientka samodzielnie podcinała paznokieć próbując uwolnić się od bólu. Wszelkie domowe zabiegi przynosiły chwilową ulgę. Podczas wizyty w gabinecie podjęto decyzję o rozpoczęciu leczenia klamrami korygującymi kształt paznokci.

Wkręcanie paznokci – przyczyny

              Wkręcanie paznokci jest bardzo często mylone z wrastaniem paznokcia. Wkręcaniu paznokci nie towarzyszy naruszenie ciągłości naskórka oraz powstawanie stanu zapalnego, tak jak jest to w przypadku wrastania paznokci. Nie leczone wkręcanie paznokci prowadzi do zawijania się bocznych części paznokcia, a w efekcie do utworzenia się rurki. Towarzyszący ból spowodowany jest uciskiem na łożysko.

              Wśród przyczyn można wymienić nieprawidłowe skracanie płytki paznokcia poprzez wycinanie jej bocznych fragmentów, noszenie nieodpowiedniego obuwia (wysokie obcasy, wąski szpic). Oprócz czynników zewnętrznych wkręcanie paznokci determinują również choroby kości i stawów, deformacje stóp (Hallux Valgus, Hallux Rigidus) i predyspozycje genetyczne (budowa paznokcia) oraz występująca bardzo często suchość płytki paznokcia i jej nadmierne rogowacenie.

Przebieg leczenia

1 wizyta

Leczenie rozpoczęło się od oczyszczenia wałów okołopaznokciowych, aplikacji wstępnej klamry z włókna szklanego, która tworząc lekkie napięcie na paznokciu uwolniła boczne krawędzie paznokcia z wałów. Zaaplikowana tamponada odciążyła skórę.

2 i 3 wizyta

Paznokieć został lekko uniesiony przez klamrę, co umożliwiło aplikację właściwej klamry korygującej – klamry ortynoksyjnej. Od razu po aplikacji było widać pierwsze efekty. Wizyta kontrolna została umówiona za miesiąc czasu. Po tym okresie paznokieć został w mocnym stopniu rozkręcony natomiast dla osiągnięcia zamierzonego celu klamra została przesunięta bliżej macierzy paznokcia.

4 wizyta

Na zaplanowanej wizycie po upływie kolejnego miesiąca okazało się ze cel został osiągnięty. Paznokieć został rozkręcony. Klamra ortynoksyjna zdjęta, a klientka poinformowana o sposobie dalszej pielęgnacji paznokcia. Łączny czas leczenia: 2 miesiące.

Zamieszczone zdjęcia przedstawiają paznokieć na 1 wizycie oraz ostatniej.

Wkręcanie paznokci - leczeniepaznokieć wkręcający się - po leczeniu

Tags:

Trackback from your site.


1 Comment


Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Gabinet podologiczny - podologia Gorzów Wlkp. / Blog / Paznokieć wkręcający się – leczenie

O MNIE

7 lat doświadczenia, wiedza poparta tytułem naukowym, nowoczesny sprzęt i doskonała precyzja. Postaw na specjalistyczną opiekę, indywidualne podejście i profesjonalną obsługę.

Kontakt

ul. Chrobrego 14/15, 66-400 Gorzów Wlkp.

95 7 35 25 01

daria@podologiagorzow.pl

www.podologiagorzow.pl

Kiedy pracuję?

Poniedziałek - Piątek
10:00 – 18:00

Sobota
9:00 – 17:00

Social Share